Certyfikat GOTS – co to takiego?

15 stycznia 2025

Certyfikat GOTS – co to takiego?

W modzie liczy się nie tylko wygląd ubrań. Klienci coraz częściej na pierwszym miejscu stawiają jakość odzieży oraz zwracają uwagę na to, czy proces jej wytwarzania jest zrównoważony. Jednym ze sposobów, aby upewnić się, że marka spełnia najwyższe standardy w tym zakresie, jest sprawdzenie, czy posiada ona certyfikat GOTS. Co to takiego? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Certyfikat GOTS – co to znaczy i czym on jest?
  2. Jakie są kategorie certyfikatu GOTS?
  3. Zalety tkanin z certyfikatem – najważniejsze kryteria
  4. Jak wygląda proces certyfikacji GOTS?
  5. Podsumowanie

Certyfikat GOTS – co to znaczy i czym on jest?

Co kryje się za nazwą GOTS? Jest to skrót od Global Organic Textile Standard, czyli globalny standard tekstyliów organicznych.

Istnieje wiele różnych certyfikatów przyznawanych materiałom, jednak ten jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i cenionych na świecie. Jego posiadanie świadczy pozytywnie o jakości procesu produkcji i przynosi przedsiębiorstwom renomę na rynku tekstylnym.

Co dokładnie może być objęte certyfikacją GOTS? Są to przede wszystkim włókna, dzianiny, tkaniny, tekstylia domowe, ubrania i inne produkty. Co ważne, certyfikatem nie można objąć wytworów skórzanych.

Jakie są kategorie certyfikatu GOTS?

Nie każdy przyznany certyfikat świadczy dokładnie o tym samym. Wyróżniamy bowiem dwie kategorie tego oznaczenia:

  1. Organic – oznacza, że co najmniej 95% włókien użytych do wytworzenia danego produktu ma pochodzenie organiczne. Certyfikat potwierdza, że są to wysokiej jakości włókna ekologiczne.
  2. Made with (x%) organic – w tym przypadku oznaczenie GOTS świadczy o tym, że produkt składa się z x% certyfikowanych włókien ekologicznych. Co istotne, zawartość ta nie może być niższa niż 70%, a użycie włókien syntetycznych jest dopuszczalne tylko do wysokości 10%. Wyjątkiem są jednak skarpetki, legginsy i odzież sportowa, w których przypadku dopuszczalne jest 25% włókien syntetycznych.

Zalety tkanin z certyfikatem – najważniejsze kryteria

Najważniejszą zaletą tkanin z certyfikatem GOTS jest to, że spełniają one restrykcyjnie ustalane kryteria odnoszące się do jakościowego sposobu produkcji. A więc wybierając materiały z oznaczeniem, zyskujesz gwarancję, że tkaniny zostały wytworzone przez firmę wspierającą zrównoważony rozwój i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Przyjrzyjmy się dokładniej wymaganiom niezbędnym do otrzymania certyfikacji Global Organic Textile Standard. Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim:

  • wyeliminować z procesu produkcji metale ciężkie, rozpuszczalniki aromatyczne i organizmy zmodyfikowane genetycznie;
  • używać substancji, które nie są toksyczne, a ponadto ulegają biodegradacji;
  • zadbać o naturalność i ekologiczność upraw, z których pochodzą włókna;
  • zatroszczyć się o odpowiednią gospodarkę wodną, w tym m.in. o stosowanie zamkniętego obiegu wody;
  • określić swoją politykę w zakresie ochrony środowiska oraz wdrożyć ją w życie;
  • stosować papier pochodzący z recyklingu (dotyczy to np. opakowań, zawieszek czy też metek).

Dbając o każdy z tych szczegółów, firma nie tylko spełnia kryteria przyznania certyfikatu GOTS, ale przede wszystkim minimalizuje swoje oddziaływanie na środowisko naturalne, przez co przyczynia się do rozwoju postaw ekologicznych.

Jak wygląda proces certyfikacji GOTS?

Proces certyfikacji obejmuje kilka etapów. Najpierw przedsiębiorca powinien zgłosić się do jednostki certyfikacyjnej i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Kolejnym krokiem jest odbycie audytu, podczas którego sprawdza się, czy proces produkcji oraz wytwarzane materiały spełniają określone kryteria. Ostatnie etapy to raport i wydanie samego certyfikatu.

Jeśli starasz się o przyznanie certyfikatu lub zależy Ci na znalezieniu producenta, który go posiada, powinieneś wiedzieć, że oznaczenie GOTS nie jest wydawane raz na zawsze. Okres jego ważności trwa rok, po czym musi się odbyć audyt, który potwierdzi, czy przedsiębiorstwo przestrzega odpowiednich norm i standardów.

Ile firm może się poszczycić posiadaniem certyfikatu GOTS? W Polsce ma go 38 przedsiębiorstw, a na świecie jest to łącznie ponad 8200 producentów. W internecie bez problemu znajdziesz listę wszystkich tych podmiotów.

Podsumowanie

Global Organic Textile Standard, czyli GOTS, to certyfikat, który pozwoli Ci się upewnić, że wybierane przez Ciebie ubrania zostały wyprodukowane bez użycia szkodliwych substancji chemicznych i przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony środowiska. Jeśli zależy Ci na jakości kupowanej odzieży, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy wybrane przedsiębiorstwo może się pochwalić takim certyfikatem.