8 stycznia 2025
Co to jest overlock?
Niezależnie od tego, czy zajmujesz się krawiectwem zawodowo, czy amatorsko, masz do czynienia z overlockiem. Czym jest ta maszyna oraz jakie ma zastosowanie? Sprawdź, czym się różni od innych maszyn do szycia oraz kiedy warto jej używać. Czytaj o tym w naszym artykule.
Spis treści:
- Na czym polega overlock?
- Czym różni się overlock od coverlock?
- Zastosowanie overlock
- Kiedy warto mieć overlock w domu?
- Podsumowanie
Na czym polega overlock?
Overlock, znany również jako owerlok, to maszyna do szycia używana głównie do obróbki krawędzi materiałów. Za jej pomocą możemy zapobiec pruciu się i strzępieniu ubrań. Jest to możliwe dzięki zasadzie działania maszyny.
Overlock polega na zastosowaniu trzech, czterech, a nawet pięciu nici w odróżnieniu od tradycyjnej maszyny, która zazwyczaj wykorzystuje jedną lub dwie nici. Dzięki temu overlock pozwala na stworzenie mocnych elastycznych szwów, które zabezpieczają materiał, a do tego estetycznie wyglądają.
Aby w praktyce przekonać się, na czym polega overlock, zajrzyj na lewą stronę swojego ubrania. Szew, który widzisz pod spodem, to właśnie overlock. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w przypadku dzianin, sweterków i rozciągliwych materiałów. Niekiedy do obszycia wykorzystuje się także coverlock. O tym, czym on jest, napisaliśmy w dalszej części artykułu.
Czym różni się overlock od coverlock?
Zarówno overlock, jak i coverlock to maszyny do szycia, które są używane do obróbki materiałów. Różnią się jednak kilkoma szczegółami, o których warto wiedzieć.
Zacznijmy od tego, że overlock jest używany do obróbki materiału, poprzez szycie i przycinanie, aby zapewnić profesjonalne i estetyczne wykończenie brzegu. Natomiast coverlock umożliwia dodatkowo łączenie materiałów, a także stosowanie ściegów drabinkowych. Za jego pomocą możemy m.in. wykończyć dół rękawów czy t-shirty.
Warto jednak pamiętać, że coverlock nie umożliwia przycinania materiału w taki sam sposób, jak robi to overlock. Zamiast tego umożliwia podwinięcie brzegu materiału. Tym samym doskonale sprawdza się podczas szycia odzieży z elastycznych materiałów takich jak t-shirty, legginsy czy odzież sportowa.
Zastosowanie overlock
Overlock jest idealny do obróbki brzegów materiałów, które łatwo się strzępią. Tym samym ma szerokie zastosowanie w niejednej pracowni.
Maszyny overlock są wykorzystywane przede wszystkim do szycia dzianin. Jest to bowiem materiał, który dość łatwo się rozciąga i wymaga specjalnej obróbki, aby nie doszło do deformacji. Za pomocą obrabiania krawędzi przy pomocy elastycznych szwów ubranie nie rozciąga się i nie pruje podczas noszenia.
Co więcej, niektóre modele overlocków pozwalają także na robienie falbanek lub ich redukcji. Z kolei funkcja „wolne ramię” pozwala na precyzyjne wykończenie rękawów, mankietów w nogawkach oraz kołnierzy.
Dzięki overlockowi produkcja odzieży, zwłaszcza masowa, jest znacznie efektywniejsza. Maszyna umożliwia bowiem nie tylko szybkie szycie, ale także przycinanie materiału, skracając czas produkcji. Tym samym jest to niezbędne wyposażenie każdej pracowni krawieckiej.
Kiedy warto mieć overlock w domu?
Overlock to doskonałe narzędzie dla osób, które regularnie szyją i chcą zadbać o wysoki poziom wykończenia swoich projektów. Jest on także szczególnie przydatny w pracowniach krawieckich, gdzie precyzja i jakość szwów są priorytetem.
Może on także znaleźć zastosowanie domowe. Jeśli regularnie szyjesz ubrania dla siebie lub rodziny, overlock znacząco przyspieszy i ułatwi ten proces. Dotyczy to zwłaszcza ubrań wykonanych z dzianin, które wymagają obszycia.
Co więcej, z overlock możesz skorzystać także wtedy, kiedy tworzysz dekoracje domowe takie jak poszewki, obrusy czy zasłony. Za pomocą maszyny szybko i estetycznie wykończysz brzegi, zachowując ich dekoracyjny charakter.
Jaką maszynę wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na liczbę nici oraz igieł, regulację ściegu oraz dodatkowe funkcje. Szczególnie przydatną funkcją w overlockach jest tzw. wolne ramię, które ułatwia wykańczanie trudno dostępnych miejsc, takich jak kołnierze, mankiety czy rękawy. Warto bowiem, aby wybrana maszyna spełniała nasze zapotrzebowanie związane z planowanymi projektami.
Podsumowanie
Bez wątpienia overlock to podstawowe wyposażenie większości pracowni krawieckich. Jest to bowiem niezbędna maszyna do obróbki materiału, a zwłaszcza dzianin, które są podatne na deformację. Dzięki niemu w szybki i estetyczny sposób ściegi, które zapobiegają pruciu i strzępieniu się ubrań.